28 January, 2020

Antik Dünyanın 7 Harikası

Dünya’nın Yedi Harikası ilk olarak themata (“görülmesi gerekenler” Yunanca) olarak tanımlamıştı. Dünya’nın Yedi Harikası ile ilgili diğer yazarlar arasında Herodot, Cyrene Callimachus ve Sidon Antipater’i bulunur. Orijinal yediden sadece Büyük Piramid bugün halen var. Herkesin bir kere görmesi gereken bu yerler antik harikalar olarak görülüyor.

Antik Harikalar : Giza’nın Büyük Piramidi

Antik Harikalar : Giza'nın Büyük Piramidi

Giza’daki Büyük Piramit, Mısır Firavunu Khufu (Yunanca’da “Cheops” olarak da bilinir) için MÖ 2584 ile 2561 yılları arasında inşa edildi. Neredeyse 4000 yıl boyunca dünyanın en uzun insan yapımı yapısıydı. Antik harikalar içinde yer alan bu harika yapı, en eski yazıtlardan kalan tek harikadır. Onu ziyarete gelen ziyaretçilerini etkileyen özellikleri ise mükemmel simetri ve heybetli yüksekliği ile yapının kendisidir.

Babil’in Asma Bahçeleri

Babil'in Asma Bahçeleri

Babil’in Asma Bahçeleri, tarif edildiği gibi varsa, 605-562 yılları arasında Nebuchadnezzar II tarafından karısına hediye olarak inşa edildi. Antik yazar Diodorus Siculus tarafından, bir dizi tırmanma terasından, 75 metreden (23 metre) yüksekliğe ulaşan egzotik flora ve faunaların kendi kendini sulayan düzlemleri olarak tanımlanmaktadır. MS 1. yüzyıldan sonra bir deprem tarafından imha edilmesi üzücü yanı.

Antik Harikalar : Olympia’daki Zeus Heykeli

Olympia'daki Zeus Heykeli

Olympia’daki Zeus Heykeli, büyük Yunan heykeltıraş Phidias, ayrıca Atina’daki Parthenon ve Athena heykelinde çalıştı. Heykel, Zeus’un tahtına oturduğu, fildişi ve dövülmüş altın cildinin derisini tasvir etti. 40 metre (12 m) uzunluğundaydı ve Olympia’daki Zeus Tapınağı’na gelen ibadetlere hitap etmek için tasarlandı. Olympia’daki Tapınak, Hristiyanlığın yükselişinden ve Olimpiyat Oyunlarının ‘pagan ayinleri’ olarak yasaklanmasından sonra yıkıldı.

Efes’teki Artemis Tapınağı

Efes'teki Artemis Tapınağı

Türkiye’de yaşayan Yunan kolonisi olan Efes’teki Artemis Tapınağı’nın (Ephesos) inşa edilmesi 120 yıl, yıkılması için sadece bir gece sürdü. 550 M.Ö tamamlanmış olan tapınak, 425 fit (yaklaşık 129 m) uzunluğunda, 225 fit (neredeyse 69 m) genişliğindeydi. 127 60 fit (yaklaşık 18 m) yüksekliğinde sütunlarla desteklenmişti. Yaptığı hiçbir şeydenhiçbir masraftan vazgeçmeyen zengin Lidya Kralı Croesus’un desteğiyle tapınak oldukça muhteşemdiç. Herostratus adlı bir adam, sonsuza dek çok güzel bir şeyin imhasıyla ilişkilendirilerek kalıcı bir ün kazanması için tapınağa ateş yaktı.

Antik Harikalar : Halikarnas Mozolesi

Antik Harikalar : Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi, Pers Satrap Mausolus’un mezarıydı. Mausolus Halikarnas’ı başkenti olarak seçti. O ve sevgili karısı Artemisia, güzelliği dünyada eşsiz olacak bir şehir yaratmak için büyük çaba harcadı. Mausolus MÖ 353’te öldü ve Artemisia böylesine büyük bir krala layık son bir dinlenme yeri yaratmak istedi. Artemisia, Mausolos’un iki yıl sonra öldü ve külleri türbesiyle gömüldü. Mezar 135 feet (41 m) boyundaydı ve süslü bir şekilde güzel heykellerle dekore edilmiştir. Bir dizi deprem tarafından tahrip edilmiş ve yüzlerce yıl sonra 1494 St. John Şövalyeleri tarafından tamamen sökülmüş. Bodrum’daki kalelerinin inşasında kullanılmıştır.

Rodos Heykeli

Antik Harikalar :  Rodos Heykeli

Rodos Heykeli, MÖ 292 ile 280 yılları arasında inşa edilen tanrı Helios’un (Rodos adasının koruyucusu) heykeli idi. Rodos limanına bakan ve sadece 33 metreden yüksek bir yüksekliğe sahip olan 110 feet’in üzerinde durdu ve bunun aksine, hayali betimlemelerine rağmen, ayakları bir kaide üzerindeydi. Antik Harikalar arasında yer alan bu heykel, işgalci Demetrius ordusunun yenilgisinden sonra, teçhizatının ve silahlarının çoğunu geride bırakması sayesinde inşa edildi. Heykel 226 yılında meydana gelen deprem tarafından tahrip edilmeden önce 56 yıl ayakta kalmıştır.

İskenderiye Feneri

Antik Harikalar :  İskenderiye Feneri

İskenderiye’deki Pharos adasında inşa edilmiş olan Deniz Feneri, yüksekliği 440 fit’e (134 m) yakındı. İnşaat MÖ 280 civarında bir zamanda tamamlandı. Deniz feneri, dünyanın en uzun üçüncü insan yapımı yapısıydı. Işığı (güneşten gelen güneş ışınlarını yansıtan bir ayna ve geceleri ateş), denizden 35 mil uzaklığa kadar görülebiliyordu. Yapı, kare bir tabandan dairesel bir tepeye kadar orta bir sekizgen kesime yükseliyordu. Onu görenler, güzelliğini tanımlamak için sözlerin yetersiz olduğunu yazıyordu. Deniz feneri 956 M.Ö gerçekleşen depremde, yine 1303 MÖ ve 1323 MÖ depremlerinde ağır hasar görmüştür. Son olarak 1480 MÖ yılına kadar ayakta kalabilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir