2 July, 2020

Avrupa Dışındaki En Güzel Kaleler

Avrupa, ortaçağ kaleleriyle ünlü olabilir, ancak bu dünyanın geri kalanının seyahat etmeye değer güzel kaleleri olmadığı anlamına gelmez. Kalelerin kesinlikle krallar ve kraliçeler için olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bir binanın kale olması için gereken duvarlar, kuleler ve bir hendekle güçlendirilmiş olması yeterlidir. Eski İskenderiye kalelerinden, daha yeni inşa edilmiş Kaliforniya konaklarına kadar, Avrupa dışındaki yer alan Dünyadaki En Güzel Kaleler hangileridir merak ediyorsanız yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dünyadaki En Güzel Kaleler : Qaitbay Kalesi , Mısır

Akdeniz’in diğer tarafında bulunan Qaitbay Kalesi , 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun saldırılarına dayanacak şekilde inşa edilmiş. Kum renkli bir ortaçağ kalesi burası. Mısır’ın en önemli kalelerinden biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda büyük bir deprem tarafından tahrip edilen İskenderiye deniz feneri olan Eski Dünyanın Yedi Harikası’ndan birinin yerine inşa edilmiş. Osmanlılar kalenin inşasından kısa bir süre sonra İskenderiye’yi ele geçirmesine rağmen, kale hala ayakta duruyor ve denize bakan kuleleriyle, İskenderiye’nin silueti üzerinde büyük bir etki bırakıyor.

Craigdarroch Kalesi , Britanya Kolumbiyası

19. yüzyılın sonlarında bir petrol baronu tarafından yaptırılan Kanada’nın Craigdarroch Şatosu, büyüleyici bir manzaraya sahip bir kale. Viktorya dönemine ait bu konak, zengin sanayi çağındaki zengin kişiler tarafından inşa edilen devasa evleri ifade eden “bonanza kalesi” olarak kabul edilir. Kalenin tarihsel derinliğe sahip olmadığı, kuleler ve Romanesk kemerler ile vitray pencereler gibi masal özelliklerinden oluştuğu görülebiliyor. British Columbia’da seyahat eden tüm mimarlar için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Himeji Kalesi , Japonya

Kyoto’dan, Japonya’nın en güzel kalesi olan Himeji Kalesi’ni gezmek için günlük bir gezi yapabilirsiniz . Beş şık dekorasyon ve zarif detaylara sahip bu kale, ufukta yükselen olağanüstü bir manzara. Kale alanlarını keşfederken, davetsiz misafirleri rahatsız etmek ve tuzağa düşürmek için tasarlanan karmaşık ve kafa karıştırıcı tasarımını öğreneceksiniz. Himeji Şatosu, aynı zamanda yılın en kalabalık yerlerinden biri olmasına rağmen, kiraz çiçeği izlemesi için Japonya’nın en iyi yerlerinden biri.

Dünyadaki En Güzel Kaleler : Amba Vilas Sarayı , Hindistan

Mysore şehri genellikle “saraylar şehri” olarak tanımlanır, ancak en büyüğünü ziyaret etmek için Amba Vilas Sarayı’na gitmeniz gerekir. Burası, Taj Mahal’den sonra Hindistan’ın en popüler ikinci cazibe merkezidir ve nedenini görmek kolay. Karmaşık oyulmuş Hindu tapınakları ile çevrili ve rengarenk dekore edilmiş salonlarla dolu, saray gezisinde görülecek çok şey var. Ekim ayında ziyaret ederseniz, altın tahtın nadir görünümünü görmek için bir şans bile alabilirsiniz. Mysore’un eski yöneticilerinin koltuğu, yalnızca Dasara festivalinde halk için gösterime girdi. Yılın geri kalanında, taht demonte edilir ve parçaları sarayın içindeki ayrı dolaplarda tutulur. Pazar akşamı Mysore’daysanız, sarayı altın ışıkta gösteren haftalık ışık gösterisini kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir