1 April, 2020

Ege’nin Birbirinden Güzel Plajları

Konu deniz ve plaj olunca en çok rağbet gören yerlerin başında Ege sahilleri geliyor. Diğer bölgelerdeki sahillere göre daha az kalabalık olması, sakin bir yaz tatili isteyenlerin beklentilerini karşılamaya yardımcı oluyor. Temiz denizi ve yeşillikler ardındaki sahilleriyle ege plajları yaz tatilinin hakkını veriyor. İşte o birbirinden güzel deniz ve plajlar;

Caretta Carettalarla Bir Arada: İztuzu Plajı

Caretta Carettalarla Bir Arada: İztuzu Plajı

İztuzu Plajıyla ilgili akla gelen ilk şeylerden birisi belki de caretta carettalardır. Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bu kaplumbağalar yumurtalarını buraya bırakırlar. Birçok ziyaretçi sırf onları görebilmek için İztuzu plajına ekin etmektedir. Bir tarafı tatlı su diğer tarafı da tuzlu suyla çevrili olan plaj dünyadaki nadir plajlardan biridir. İztuzu Plajı denizi ve sahip olduğu muhteşem doğasıyla ziyaretçilerini adeta büyülemeyi başarmıştır.

Berrak Ege Plajları Arasında Bir Koy: Akvaryum Koyu

Berrak Ege Plajları Arasında Bir Koy: Akvaryum Koyu

İzmir’in Karaburun ilçesinde yer alan Akvaryum koyu bir halk plajı. Kumsalının diğer kumsallara göre daha kısa olması fazla kalabalığı önlüyor. Bu da akvaryum Koyu’nu, sakin bir tatil geçirmek isteyenler için önemli kılıyor. Suyu adeta bir akvaryum kadar berrak ve arkasındaki yeşillik alanlar size ferah bir nefes aldırıyor. Ayrıca burada tüplü dalış eğitimleri de veriliyor.

Upuzun Bir Sahil: Sarımsaklı Plajı

Upuzun Bir Sahil: Sarımsaklı Plajı

Plajın toplam uzunluğu yaklaşık 8 kilometre. Ege plajları arasında en sık tercih edilen plajların başında geliyor. Sahil şeridi boyunca farklı birçok işletme bulunuyor. İsterseniz uzun kumsalda yürüyüş yapabilir ya da kendinizi tertemiz Ege Denizi’ne bırakabilirsiniz.

Cennet Gibi Bir Deniz: Ölüdeniz

ölüdeniz

Mavinin birbirinden farklı tonlarına ev sahipliği yapan Ölüdeniz, temiz havası, yeşilliklerin içerisinde gizli kalmış tarihi kalıntıları ile adeta bir cennet. 2006 yılında ‘’dünyanın en güzel kumsalı’’ sıfatını almış. Ölüdeniz, dalgasız olmasına rağmen kaynak sularının akıntı oluşturması sayesinde kendisini sürekli yeniliyor ve cam gibi berrak görünüyor. Güzelliğiyle Ege plajları arasında önemli bir yeri olan Ölüdeniz, ziyaretçilerine kamp kurma fırsatını da sunuyor.

Ege Plajları Arasında En Farklısı: Ilıca Plajı

Ege Plajları Arasında En Farklısı: Ilıca Plajı

Çeşme’de bulunan Ilıca halk plajının çok farklı bir özelliği vardır. Ilıca denizinin içerindeki sıcak su kaynakları dünyada görülmemiş bir özelliği barındırıyor. İçerisindeki ılıcalar sayesinde Ilıca Denizi, romatizma, cilt hastalıkları ve idrar yolları enfeksiyonlarına iyi geldiği söyleniyor. Hem şifa bulmak hem de denizin tadını çıkarmak için buraya mutlaka uğramalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir