2 July, 2020
istanbul en güzel camileri

İstanbul Gezi Rehberi – En Güzel Camileri

İstanbul’daki tarihi camiler, şehrin tarihi güzelliğini yansıtan en önemli eserlerdendir. Şimdi İstanbul’un tarihi camileri arasında görülmesi gereken İstanbul en güzel camileri listemizi gözden geçirelim.

İstanbul En Güzel Camileri – Sultanahmet Camii

İstanbul En Güzel Camileri - Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi eserlerin hemen yanı başında olduğu için sıkça ziyaret edilir. Sultanahmet Camii‘nin en büyük özelliği, Osmanlı döneminin en kaliteli İznik Çinileri ile bezenmiş olmasıdır.

Bu muhteşem çinilerin etkisinde kalan yabancı ziyaretçiler, Sultanahmet Camii’ne Mavi Cami anlamına gelen “Blue Mosque” ismini vermişler. Sultanahmet Camii’ni diğer camilerden ayıran bir diğer özellikte Padişahların namaz kıldıkları hünkar mahfili bölümüne geçişi sağlayan hünkar kasrının ilk olarak bu yapıda inşa edilmesidir.

İstanbul Gezi Rehberi – En Güzel Camileri: Süleymaniye Camii

İstanbul En Güzel Camileri - Süleymaniye Camii

Osmanlı’nın en ünlü baş mimarı Mimar Sinan tarafından inşa edilen Süleymaniye Camii, İstanbul’un en büyük tarihi camisidir. Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan, bu caminin avlusundaki bir türbede yatmaktadır. Caminin hem avlusu hem de içi mimari açıdan sade fakat boyutlar ve ustalık açısından çok ihtişamlı bir şekilde inşa edilmiştir.

Fatih Camii

Fatih Camii

İstanbul’u Roma İmparatorluğu‘nun ikinci başkenti olarak imar eden ve Konstantinopolis ismiyle yerleşime açan İmparator Konstantin, Havariyyun Kilisesi adı verilen bir mabedin içinde gömülüydü. Fetihten sonra Fatih Sultan Mehmet, kilisenin ziyaretçi sayısının çok azalması ve kilisenin merkezi konumu nedeniyle yaşanan güvenlik sorunlarından dolayı burayı yıktırmıştır. Havariyyun Kilisesi’nin yerine, Fatih Sultan Mehmet’in türbesinin de içinde bulunduğu Fatih Camii inşa edilmiştir.

Eyüp Camii

Eyüp Camii

Eyüp Camii, İslam tarihindeki en önemli sahabelerden, Ebu Eyyub Ensari Halid bin Zeyd‘in gömülü olduğuna inanılan yerde, İstanbul’un fethini takiben; 15. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. Adandığı isim sebebiyle, İstanbul’un en kutsal camii olarak kabul edilir.

En Güzel Camileri: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan‘a yaptırılan camilerden birincisi olan Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, 1548 yılında ibadete açılmış. Eserlerini bina ettirenlerin kişiliklerine uygun olarak yapan Mimar Sinan, Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’ni de bir Padişah kızına yakışır zarafet ve sadelik içinde yapmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir