2 July, 2020

İstanbul’u Gezmenin En İyi Yolları

Bu şehrin ulaşımını tarif etmek gerekirse Dante’nin Inferno kitabındaki cehennem onuncu daire olarak tasrif edebiliriz. İstanbul ulaşımın çeşitli şekillerde yapıldığı ama hepsinin oldukça kalabalık olduğu bir kozmopolit şehri. Ancak bunlar içinde bazı yollar kesinlikle sizi kurtaracak ulaşım modelleri. İçlerinde tarihsel öneme sahip olanları da var. Tabi İstanbul’a gelmek için otobüs bileti alabilir ya da uçakla gelebilirsiniz. Peki ya İstanbul içinde ulaşımı nasıl yapmanız gerekir? İşte bu sorunun cevanını İstanbul ulaşım yolları yazımızda sizin için inceledik.

İstanbul Ulaşım Yolları : Feribot

Vapur (feribot) köprü arabaları kesinlikle dolduğunda Asya tarafı (veya tersi) Avrupa dan almak için en iyi yoldur. Acele saat sabah 8:00 civarında başlıyor ve hafta içi 18: 00’de bitiyor, bu yüzden işe gidip gelen birçok insan bunun yerine Boğaz üzerinde süzülmeyi tercih ediyor . Avrupa yakasında üç ana feribot istasyonu bulunmaktadır: Beşiktaş , Kabataş (halen yapım aşamasında) ve Karaköy. Ayrıca feribotların doğrudan Asya yakasındaki Kadıköy Feribot İstasyonuna gittiği Eminönü vardır . Tüm İstanbul feribotlarının tarifelerine (Boğaz Turları dahil) Şehir Hatları’ndan göz atabilirsiniz.Alternatif olarak, İdo ve Dentur Avrasya denizotobüsleri (deniz otobüsleri) Beşiktaş ve Kabataş’tan ayrılarak , Asya yakasının farklı bölgelerine ve adalara gidiyor.

Metrobüs

Metrobüs ününü gelince kesinlikle kendi artıları ve eksileri vardır. İlk bakışta bu harika bir alternatiftir, çünkü metrobüslerin kendi şeritleri vardır, bu da trafiği doğrudan kullanabilmelerini sağlayarak yolcuları şehrin bir ucundan diğerine kadar götürür.Bununla birlikte, metrobüs sık sık durduğundan dolayı, aynı zamanda sınıra kadar sınırlandırılmış yolculuklarıyla da ün salmaktadır,bu nedenle diğer yolculara rahatsız bir şekilde yakınlaşmayı ve potansiyel olarak düşük kişisel hijyen standartlarına hazırlanmayı beklemektedir.

Metro

İstanbul’un metro sistemi son yıllarda inanılmaz bir hızla artmıştır, şu an inşaat halinde 2018 yılında açılacak daha fazla hat bulunmaktadır. Metro hatları yoğun saatlerde çok kalabalık olabilse de, dolaşmak için en iyi alternatiflerden biridir. Avrupa yakası, tüm büyük mahalleleri birbirine bağlayan çok sayıda metro hattına sahiptir. Karaköy ve Beyoğlu’nu birbirine bağlayan ve dünyanın en eski ikinci yeraltı şehir içi demiryolu hattı olan Tünel’i kullandığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir