1 April, 2020

Kapadokya Gezisi Planlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kapadokya’nın gizemli manzarası, özellikle her yıl düzenlenen Cappadox yaz müzik festivalinden sonra son yıllarda çok popüler oldu. Seyahatinizi yapmadan önce, buraya en iyi şekilde tanımaya ne dersiniz? Türkiye’nin neresinde olursanız olun online otobüs bileti alarak gelebileceğiniz Nevşehir, Kapadokya size sınırsız bir tatil fırsatı sunuyor. İşte Kapadokya Gezi Rehberi sayesinde burayı daha gelmeden tanıma fırsarı.

Kapadokya Gezi Rehberi : Nasıl Gidilir

Kapadokya Gezi Rehberi : Nasıl Gidilir

Kapadokya’ya uçakla kolayca ulaşabilirsiniz. Çevresinde iki büyük havaalanı vardır: Kayseri’deki Kayseri Erkilet Havaalanı (ASR) ve Nevşehir’deki Nevşehir Kapadokya Havalimanı (NAV). 

Kapadokya’nın bir şehir değil, en çok ilgi çeken yerlerin Göreme ve çevresinde merkezlenmiş bir şehir olduğunu unutmayın. Uçak ile gelmenin yanı sıra online otobüs bileti alarak bu yere kolay bir şekilde de gelebilirsiniz. Uçak her ne kadar hızlı ve konforlu olsa da otobüs yolculuğuna göreceğiniz manzaralar ile karşılaştırılamaz.

Kapadokya Gezi Rehberi : Nereler Gezilir?

Buraya geldiğinzide rotanızın nereler olması gerektiğini az çok biliyor olabilirsiniz. Doğal olarak Kapadokya oldukça popüler bir mekan ama yine de bu rehberde daha önce ismini duymadığınız yerler ile karşılaşabilirsiniz.

Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı Kapadokya Gezi Rehberi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Milli Parkı, tamamen Bizans sanatının örnekleriyle kayaya oyulmuş tarihi tapınaklar ve meskenlerin yanı sıra tamamen erozyondan oluşan gizemli bir manzaraya sahiptir.Peri Bacaları olarak anılan bu yapılar dünyanın dört bir yanından insanların dikkatini çekiyor ve buraya turisleri çekiyor. Aynı zamanda buraya geliyorsanız kesinlikle dördüncü yüzyıla kadar uzanan muhteşem yeraltı şehirlerine gitmelisiniz.

Kiliseler

Kiliseler

Kapadokya’nın tarihi kiliseleri, ikonoklastik dönemden kalma iyi korunmuş Bizans freskleriyle gerçekten ilham veriyor. Dokuzuncu yüzyıldan kalma fresklere ev sahipliği yapan ana nefesi ile Göreme’nin en büyük kilisesi olan Tokalı Kilise’yi ziyaret ettiğinizden emin olun. Elmalı Kilise daha küçük bir mağara kilisesidir, aynı zamanda azizlerin, piskoposların ve şehitlerin manzaralarını gösteren güzel fresklere sahiptir. Karanlık Kilise 11. yüzyılda inşa edilmiştir ve İsa’nın yaşamından, doğuştan çarmıha gerilmeye kadar uzanan sahneleri gösteren fresklere sahiptir.

Nerede Yenir Diye Soranlara : Babayan Evi

Nerede Yenir Diye Soranlara : Babayan Evi

Babayan Evi, Ürgüp Kapadokya’da bulunan bir mağara otelidir, ancak orada kalmaya karar verip vermemeniz durumunda kesinlikle restoranlarını denemelisiniz. Her yemek için köy ineklerin sütünden yapılmış tereyağı dan, sahipleri tarafından yörede yetiştirilen malzemelerle ev yapımı olan pekmez kendi bağlarında hasat üzümlerinden yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir