2 July, 2020

Malatya’ya Gidenlerin Görmesi Gereken Yerler

Tarihi geçmişi oldukça zengin ve doğal güzellikleri ile gelen herkesi kendine hayran bırakan bir şehir olan Malatya gezilecek yerler bakımından çok sayıda seçeneğin yer aldığı bir bölgedir. Bu yazımızda, Malatya’ya gelen kişilerin uğramadan dönmemesi gereken bazı yerleri sizler ile paylaşacağız.

Malatya Gezilecek Yerler Arasında Sizleri Tarihte Yolculuğa Çıkaracak Bir Yapı: Ulu Camii

Malatya’nın en çok bilinen ve en turistik ilçesi konumundaki Battalgazi’de bulunan bu caminin ilk inşa edildiği yıllar 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Şimdi haline ise Selçukluların bölgede hakimiyet kurduğu zamanlarda kavuşmuştur. İlerleyen yıllar içerisinde çok sayıda yenileme çalışması ile günümüze kadar ulaşmıştır.

Malatya Gezilecek Yerler Arasında Bulunan Doğal Güzelliklerden En Çok Bilineni: Levent Vadisi

Tarihi ve kültürel yapıları kadar doğal güzelliklerine de doyum olmayan Malatya’daki öne çıkan yerlerden biri de Levent vadisidir. Son yıllarda bölgede yapılan çalışmalar ile turizme kazandırılan ve gelen turist sayısı giderek artan bu vadi ve çevresinde birçok farklı doğa aktivitesi gerçekleştirilebilmektedir.

Yaklaşık 2000 Yıllık Tarihi İle Malatya’nın En Önemli Yerlerinden Biri: Malatya Surları Ve Kalesi

Roma İmpratorluğu döneminden kalan bir eser olan bu surlar ve içerisinde bulunan kale, Evliya Çelebi’nin meşhur eseri Seyahatname’ye dahi konu olmuştur. Son yıllarda kale ve surların çevresinde yapılan yenileme çalışmaları ile yapılara olan ilginin artması sağlanmıştır.

Yakın Tarihe Işık Tutan ve Şehrin En Geleneksel Yapılarından Biri: Beşkonaklar

20. yüzyılın hemen başlarında inşa edilen ve mimarisi itibariyle Osmanlı izlerinin açıkça göründüğü bu şirin konaklardan iki tanesi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eseri ve savaş ekipmanlarının sergilendiği müzelere, şehrin tarihi bilincini artırmak amacıyla girişler ücretsizdir.

En Uygun Malatya Otobüs Bileti Farkvar Kalitesi İle Sizlerle!

Bu muhteşem şehri bir an önce gezmek istiyor fakat uygun fiyatlı bilet satın alamıyorsanız aradığınız kriterlere en uygun Malatya otobüs bileti farkvar aracılığı ile sizlere ulaştırılmaktadır. Malatya otobüs bileti farkvar farkı ile satın alındığo takdirde, güvenli, konforlu ve rahat bir yolculuğa da adım atmışsınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir