31 May, 2020

Mardin Gezilecek Yerler

Mardin gezilecek yerler listelerinde her zaman yer alan otantik şehirlerimizden bir tanesi. Yolu Mardin’e düşüp de bu şehre hayran kalmadan geçenlerin sayısı ise yok denecek kadar az. Biz de bu yazımızda Mardin’in eşsiz güzelliklerini listenize eklemeniz için sizlere sunacağız.

Mardin Gezilecek Yerler: Mardin Evleri

Mardin Gezilecek Yerler: Mardin Evleri

Orta Çağ görünümünü andıran taş işçiliği ile döşenmiş Mardin Evleri geleneksel mimarisiyle kesinlikle görülmeyi hak ediyor. Sarı kalker taşından inşa edilen bu evler sıcağa karşı yalıtım işlevi görüyor. Böylece yaz aylarında oldukça serin olan bu evler kış aylarında da içerideki sıcaklığı muhafaza edebiliyor. Mardin’in simgelerinden olan Mardin Evleri’ni Mardin gezilecek yerler listenize kesinlikle eklemelisiniz.

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı

Ovaya hakim bir konumda Mardin’in 4 km doğusunda bulunan manastır M.S. 5. Yüzyılda Süryaniler tarafından inşa edilmiştir. Yıllar boyunca çeşitli eklentiler de yapılan manastır 1932 yılına kadar Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgahı olarak hizmet vermiştir. Ayrıca 52 patriğin de mezarının bulunduğu bu dini yapının bünyesinde Mor Hananyo, Meryem Ana Kilisesi, Azizler Evi ve Güneş Tapınağı da bulunuyor.

Mardin Gezilecek Yerler: Mardin Kalesi

Mardin Gezilecek Yerler: Mardin Kalesi

Her şehrin bir kalesi olduğu gibi elbette ki Mardin’in de bir kalesi var. Kartal Yuvası adıyla da anılan bu kale son görünümünü 10. Yüzyılda Hamdaniler’in çalışmaları neticesinde kazanmış. 1600 yıllık bir tarihe sahip olan  bu askeri yapı stratejik olarak da önemli bir konumda bulunuyor. Tarihi kadar manzarasıyla da dikkat çeken bu kale Mardin gezilecek yerler arasında önemli bir paya sahip.

Mardin Gezilecek Yerler: Dara Mezopotamya Harabeleri

Mardin Gezilecek Yerler: Dara Mezopotamya Harabeleri

Nusaybin yolu üzerinde Oğuz Köyü sınırları içerisinde bulunan bu harabeler döneminin en görkemli yapıları arasında yer alıyor. Adını Pers Kralı III. Dara’dan almış olan antik kentin MÖ. 530-570 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyor. Roma döneminde de önemli bir konuma sahip olan bu harabelerde kazı çalışmalarıyla kuyular, çarşılar, kilise, tiyatro, sarnıçlar gün yüzüne çıkartılmış. İpek yolu üzerinde bulunmasıyla da ticarette önemli bir yere sahi olan antik kent kültürel açıdan da büyük bir birikime sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir