27 January, 2020

Transit Vize Nedir ve Nasıl Alınır?

 Gideceğiniz yere aktarmalı uçmaya karar verdiniz ve indiğiniz ülke sizden transit vize istiyor. O ne dememek için işte sizin için transit vize nedir ve nasıl alınır hakkında hazırladığımız yazı.

Transit vize nedir?

transit vize nedir

Aktarmalı uçuşlarda ihtiyacınız olan bu vize türü, aktarma yapacağınız ülkenin istediği bir vize. Aktarma yapsanız da ve hatta sadece havaalanının bekleme salonunda otursanız da bazı ülkeler sizden transit vize isteyecektir. Ne gerek var bu vizeye deseniz de bu Türkiye ve diğer ülke arasındaki vize anlaşmasında veya olmayışından kaynaklanıyor. Üstelik çoğu transit vize size sadece terminalde bulunmanıza izin veriyor. Havaalanından çıkmanıza izin vermiyor.

Transit Vize Nasıl Alınır?

transit vize nedir nasıl alınır

Transit vize almak için o ülkenin konsolosluğuna transit vize başvurusu yapmanız yeterli. Ancak sizden istedikleri bazı belgeler olacaktır. Pasaportunuz ki 10 yıldan eski olmaması ve en az 2 sayfasının boş olması gibi gereklilikleri olacak. Ayrıca bazı ülkeler başka ülkede de aktarma yapacaksanız sizden o vizeyi de istiyor. Seyahat amaçlı gidiyorsanız ülke evraklarını yoksa destekleyen evrakları götürmeniz gerekiyor. Davetiye,  otel rezervasyonu gibi. Aynı zamanda sizden bir de maddi durumunuzu gösteren kanıtlar isteyeceklerdir. Biyometrik fotoğraf, muvafakatname, seyahat sağlık sigortası, uçuş rezervasyonları, önceki pasaport fotokopileri ve başvuru formu…. Çok fazla belge olduğunun farkındayız.

Hangi Ülkelere Gerekli ve Ücretleri Nasıl?

Hangi Ülkelere Gerekli ve Ücretleri Nasıl?

Hangi ülkelere transit vize ihtiyacınız olduğunu merak ediyorsanız işte o ülkelerden bazıları

  • Almanya
  • ABD
  • Çekya
  • İsviçre
  • Kanada
  • Yunanistan

Hollanda ve daha birçok ülke bulunuyor. Size önerimiz aktarma yapacağınız ülkenin vize koşullarını daha önceden iyice araştırmanız.

Hatta bu vizeye başvurmanız halinde red alma ihtimaliniz de yüksek. Özellikle Kanada’nın red oranı çok yüksek. Ücretleri ise değişiyor ama bazen normal vize ile aynı ücreti bile ödeyebiliyorsunuz. Bir de bu vize için bazı belgeleri toplamanız gerekiyor, onu da unutmayın.

Hangi Ülkeler Transit Vize İstemiyor?

Hangi Ülkeler Transit Vize İstemiyor?

Bazı ülkeler ise transit vizeleri bazı koşulları yerine getirdiğinizde sizde istemiyor. Örneğin bazı Avrupa ülkelerinde 12 saate kadar aktarmalar transit vize istenmiyor. Bu ülkeler; İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkeler sayılabilir. Tabi sadece Avrupa’da değil başka yerlerde de bu şekilde uygulamalar bulunuyor. Çin ve Rusya’da bu süre 24 saat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir