31 May, 2020

Türkiye’nin Kesinlikle Görülmesi Gereken Müzeleri

Türkiye bulunduğu coğrafi konum sayesinde birçok uygarlığa ve tarihi döneme ev sahipliği yapmış sayılı yerlerden biridir. Ülkemizde ilk dönemlerden bile kalan uygarlıkların izlerini görmemiz mümkün. Üstelik bu coğrafya üzerinde birçok önemli savaş, göç ve afetlerde olmuş ve izlerini bırakmıştır. İşte tüm bunların yer aldığı birbirinden büyüleyici Türkiye Müzeleri ülkemizin dört bir yanında ziyaret etmeniz için sizi bekliyor.

Türkiye Müzeleri : Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi – Muğla  

Türkiye Müzeleri : Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi – Muğla

Çoğumuzun ilk defa ismini duyuyor olabileceği bu müze, Muğla’da yer alıyor ve yaşayan en güzel örneklerinden biri. Bodrum Kalesi içinde yer alan müze, dönemin şövalyelerinin bıraktığı denizcilikle ilgili eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Uluburun Batığı ve su altından çıkartılan birçok eser bu müzede yerini alırken müzeye giriş tamamen ücretsizdir.

Efes Müzesi – İzmir

Efes Müzesi – İzmir

Efes Antik Kenti ülkemizin en önemli yerlerinden biri olarak sayılır. İşte bu alanda bulunan Efes Müzesi, ülkemizin en çok ziyaret edilen müzeleri arasındadır. Döneme ait eserlerin, paraların, takıların yer aldığı müze, özellikle Efes Artemis Heykeli, Eros Başı ve Mısırlı rahip heykeli ile dünyaca bilinirliğini sürdürüyor. Bu müzeye de giriş ücretsizdir.

Türkiye Müzeleri : Rahmi Koç Müzesi – İstanbul  

Türkiye Müzeleri : Rahmi Koç Müzesi – İstanbul

İstanbul’da olup bu müzeye gitmeyen çok az insan vardır. Neredeyse dünya üzerinde ne ararsanız bulabileceğiniz ve oldukça geniş koleksiyonlara ev sahipliği yapan Rahmi Koç müzesi, Haliç’in kenarında yer alıyor. İçine girdiğinizde saatlerce çıkamayacaksınız çünkü hem çok büyük hem de birbirinden ilginç ve büyüleyici esere ev sahipliği yapıyor. Araba koleksiyonlarında, feribot ve uçaklara, trenlere, oyuncak koleksiyonlarına, ilk Apple bilgisayarlarından temalı müze bölümlerine bu müze inanılmaz bir yer. Bu müze de savaş uçağı, İngiliz tipi iki katlı kırmızı bir otobüs ve tekneleri bulabilirsiniz. Üstelik eğer şanslıysanız 360 derecelik salonunda uzay veya başka bir konu hakkında belgesel bile seyredebilirsiniz. Müzeye giriş ücretli ama müze kartınıza indirim sağlanıyor.

Minyatür Kurtuluş Müzesi – Kahramanmaraş  

Minyatür Kurtuluş Müzesi – Kahramanmaraş

Türkiye’nin birkaç yerinde minyatür müzeleri bulmak mümkün. Bunlar içinde en bilineni İstanbul’da yer alan Miniatürk olsa da Kahramanmaraş’ta bulunan bu müze de en az orası kadar büyüleyici. Kahramanmaraş’ın Fransız’lardan kurtuluşunu, tarihe yazılmış tüm anıları minyatür heykeller olarak görebileceğiniz bu müzede tarih çok iyi şekilde kurgulanmış. Bu müzeye girişte ücretsiz bu arada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir