31 May, 2020

Kahvaltısıyla Ünlü İlimiz Van’da Gezilecek Yerler

Ülkemizin birçok yöresi kendisine has, geleneksel kahvaltılara sahip olsa da içlerinden bir yer var ki hepsinden daha ünlü. Van kahvaltısı olarak bilinen ve Van’ın yöresel lezzetlerine sahip bu kahvaltı için özel yerler bile var. Ama diyorsanız ben bu kahvaltıyı direk Van’da yapacağım o zaman sizin için Van Gezilecek Yerler rehberimiz devreye giriyor.

Van Gezilecek Yerler Rehberi : Van Kalesi

Van Gezilecek Yerler Rehberi : Van Kalesi

Bu şehrin sembolünü merak ediyorsanız herkesin cevabı kuşkusuz Van Kalesi olacaktır. M.Ö. 9. yüzyıl’da Urartu Kralı tarafından yapılan bu kale şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta. Araba ve tur otobüsleri ile gidebileceğiniz bu kalenin içerisinde çivi yazılı Asur kitabelerini de görebilirsiniz.

Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi

Van’da bulunan bir diğer önemli kale ise Hoşap Kalesi’dir. Gürpınar ilçesinde bulunan bu kale, köy evleri, mescit, zindan ve sarnıçlarıyla Türkiye-İran yolu için önemli bir durak olma özelliğine sahipti.

Van Gezilecek Yerler Rehberi : Çavuştepe Kalesi

Van Gezilecek Yerler Rehberi : Çavuştepe Kalesi

Bulunduğu coğrafya ve tarihte bir çok ulusal ev sahipliği yapması sayesinde Van, birçok kaleye sahiptir. Bunlardan biri de Çavuştepe Kalesi olarak önümüze çıkıyor. Van’ın 25 km doğusunda yer alan bu kale, Van’ın tarihi mirasları arasında önemli bir yere sahiptir.

Van Gölü

Van Gölü

Van’a gelipte Türkiye’nin en büyük ve en meşhur gölünü görmeden dönmek imkansız. Orta Doğu’nun da en büyük ikinci gölü olan Van Gölü, tarih boyunca yerel halk tarafından göl olarak değil “Van Denizi” olarak adlandırılmış. Tuz ve soda bakımından zengin olan bu gölün suyu içilmemekle birlikte gölde sadece İnci Kefali yaşayabiliyor. Bu göl o kadar büyük ki kayıklar ve botlar bu göl için hiçte yabancı değil.

Van Gezilecek Yerler Rehberi : Van Peri Bacaları

Van Gezilecek Yerler Rehberi : Van Peri Bacaları

Peri bacalarının sadece Kapadokya’da olduğunu düşünüyorsanız size sürprizimiz var. Van’da yer alan Peri Bacaları, halk arasında Vanadokya olarak da isimlendiriliyor. Bu şehrin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Volkanik Yiğit Dağının püskürttüğü kayaçlar sayesinde oluşmuş. Van’a geliyorsanız kesinlikle bu güzellikleri görün deriz.

Van Müzeleri

Van Müzeleri

Van doğal ve tarihi mimari yapıları bakımından zengin olmasının yanı sıra müzeleri ile de gezindir. Van’ı ziyaret ediyorsanız kesinlikle uğramanız gereken üç müzenin bulunduğunu bilmenizde fayda var.

  • Akdamar Anıt Müzesi: Akdamar Adası’nın sembollerinden biridir.
  • Van Müzesi: Şehir merkezinde yer alan bu müze, M.Ö. 4000 yılına kadar ortaya çıkan tüm tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor.
  • Van Urartu Müzesi: Urartu uygarlığına ait tüm eserlerin ve kalıntıların bulunduğu müzedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir