28 January, 2020

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik denilince herkesin aklına tarihi binaların arasındaki kanallar ve gondol seyahati gelir. Ancak bunun dışında Venedik gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken birçok nokta var. Venedik, Rönesans dönemindeki tarihi yapıyı güçlü bir biçimde muhafaza eden bir kent. Gün boyunca kalabalık meydanlara sahip olan Venedik’te hareketlilik hiç bitmiyor. Bu şehrin dinamizmini kaçırmamak ve görkemli yapılarına tanık olmak için sizin için hazırladığımız rehberi mutlaka okumalısınız.

Venedik Gezilecek Yerler : Dükler Sarayı

Venedik Gezilecek Yerler : Dükler Sarayı

San Marco Meydanı’nda bulunan Dükler Sarayı Venedik’te gezilecek yerler denilince akla gelen yerlerden biri. Gotik mimari üslupla yapılan bu saray, hem meydandan hem de denizden bakıldığında oldukça görkemli bir görünüme sahip. Dükler Sarayı, Venedik Cumhuriyeti’nin güç simgelerinden biri olarak kabul edilir. Zira Avrupa’daki diğer saray ve kalelerin aksine, Dükler Sarayı çevresinde bir savunma bulunmaz. Günümüzde bir müzeye çevrilmiş olan Dükler Sarayı’nı 18 Euro karşılığında gezebilirsiniz.

San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası

828-832 yılları arasında yapılan San Marco Bazilikası, Avrupa’nın en eski tarihi yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Bu bazilika, 1204’teki Haçlı Seferleri sırasında İstanbul’dan getirilen Bizans hazinelerine ve eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Venedik’in sembol binalarından biri olan San Marco Bazilikası’na giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak bu bazilikadaki seyir tepesinden şehri seyretmek isterseniz, 2 Euro gibi cüzi bir ücret isteniyor. Bunun dışında, bazilikanın içinde fotoğraf ve video çekmenin tamamen yasak olduğunu belirtmekte fayda var.

Venedik Gezilecek Yerler : Canal Grande

Venedik Gezilecek Yerler : Canal Grande

Venedik denilince aklınıza gelen ilk imaj büyük ihtimalle Canal Grande’a (Büyük Kanal) aittir. 3800 metre uzunluğa ve 5 metre derinliğe sahip bu kanal, yılan biçiminde kıvrılarak Venedik’in içinden geçiyor ve Venedik gezilecek yerler listesinde yer alan bütün tarihi noktalara ulaşmak için kullanılabiliyor. Bu kanalı önemli kılan ise, Cumhuriyet döneminde Canal Grande etrafında oturmanın soyluluk ve zenginlik göstergesi olarak kabul edilmesi. Bu yüzden, Venedik’in önemli mimari yapılarının çoğu kanal çevresinde yer alıyor. Venedik’e uğrayacak olursanız bu kanalda mutlaka bir gezintiye çıkmalısınız.

San Marco Meydanı

San Marco Meydanı

Kentin sembolleri arasında yer alan San Marco Meydanı Venedik’te gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir nokta. Napolyon’un “Avrupa’nın Resim Odası” olarak isimlendirdiği bu meydana geldiğinizde etrafınızı Dükler Sarayı, Saat Kulesi, San Marco Bazilikası, Correr Müzesi gibi görkemli tarihi yapılar çevreleyecek. 800’lü yıllarda inşa edilen bu meydan, Venedik’in ve Avrupa’nın tarihinde önemli bir yere sahip. Ancak su yükselmesi nedeniyle Ekim-Mart ayları arasında su altında kalıyor. Bu yüzden, San Marco Meydanı’nı görmek istiyorsanız Venedik gezilecek yerler programınızı bu aylar dışında yapmanızda fayda var.

Venedik Gezilecek Yerler : Güzel Sanatlar Akademisi

Venedik Gezilecek Yerler : Güzel Sanatlar Akademisi

Sanat tarihine meraklıysanız, Güzel Sanatlar Akademisi’ni Venedik’te gezilecek yerler listesine mutlaka eklemelisiniz. 1750 yılında bir galeri olarak kurulan bu bina, Napolyon’un işgali sırasında bir akademiye çevrildi. Resim tarihinin en önemli yapıtlarına ev sahipliği yapan Güzel Sanatlar Akademisi’nde Giovanni Bellini, Paolo Veneziano gibi ünlü ressamların tabloları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir